Kamienie we wnętrzu

Spis treści

Mozaika
Mozaika

Świat został obdarzony przez naturę ogromnym bogactwem, jakim jest występujący na całym świecie, w różnych rodzajach i odmianach kamień naturalny. W obecnych czasach kamień, ze względu na jego wytrzymałość oraz bogactwo faktur i barw, wykorzystywany jest przez architektów i projektantów, dając im nieskończenie wiele możliwości do tworzenia architektury zewnętrznej i wewnętrznej.

Wykorzystanie kamienia w wykończeniu nowych budynków w najmniejszym stopniu koliduje z obiektami zabytkowymi, co daje swobodę użycia kamienia w każdej dziedzinie.

Stosowanie kamienia od wieków udowadnia, że jest on najbardziej wytrzymałym i obojętnym materiałem na niekorzystne działanie czasu i wielu czynników atmosferycznych i mechanicznych, a także doskonale zgrywa się z innymi materiałami takimi jak drewno, szkło, metal i innymi.

Gazony
Gazony

Granit jest kamieniem najtrwalszym, jak również najmniej podatnym na wpływ czasu i niemalże wszystkich czynników zewnętrznych.

Granit Skalisty
Granit Skalisty

Charakteryzuje się on małą nasiąkliwością i dużą twardością, z tego powodu jest kamieniem najczęściej stosowanym zarówno do wykończeń zewnętrznych jak i wewnętrznych obiektów użyteczności publicznej, ze względu na duże natężenie ruchu drogowego jak i osobowego.

Wykorzystanie granitu do wykończeń powierzchni zewnętrznych w formie płyt elewacyjnych, płytek, kostki lub krawężników na ciągi komunikacyjne piesze i drogowe (chodniki, schody, posadzki w pasażach naziemnych i podziemnych, peronach) jest powszechnie stosowane przez wzgląd na nieporównywalną trwałość, a zarazem estetykę tego kamienia.

Granit cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród prywatnych inwestorów do wykończeń filarów, balustrad, podestów na balkonach i tarasach, basenów, jak również ogrodów (gazony, misy, ławy, kamienne alejki).

Fontanny
Fontanny
Marmur

Marmur

Innym kamieniem używanym we wnętrzach jest marmur, który ze względu na nieprzeciętne walory estetyczne i użytkowe, subtelność i ciepło pastelowych barw daje możliwość otrzymania spektakularnych aranżacji nawet dla najbardziej wymagających konsumentów.

Już w czasach starożytności i renesansie słynni rzeźbiarze wykorzystywali włoski marmur Carrara do wykonania rzeźb.

W kotlinie Kłodzkiej wydobywane są takie marmury jak „Biała Marianna” i „Zielona Marianna”.

Marmur biała Marianna
Marmur biała Marianna

Marmury wydobywane w Sławniowicach koło Nysy, jak i te z innych rejonów Polski i świata również cieszą się coraz większym zainteresowaniem jako surowiec wykończeniowy w pomieszczeniach mieszkalnych. Granity czy marmury wygrywają rywalizację z gresem i płytkami ceramicznymi, które nie wyglądają naturalnie stosowane w łazienkach, pokojach kąpielowych, na podłogach, posadzkach, schodach, gdzie są narażone na szybkie zniszczenie.


Kamienie naturalne oczywiście nie kończą się na granitach i marmurach. Zbliżone właściwości do marmurów mają wapienie, potocznie nazywane marmurami, do których należy marmur Bolechowice i Morawica wydobywane w okolicach Kielc i które podobnie jak marmur dają się szlifować i polerować.

Marmur coffee
Marmur coffee

Mają ciepłe barwy od jasnych beżów po ciemne z brązowymi użyleniami i bogatymi wzorami ze struktur mineralnych do czystego jednolitego koloru.

W Polsce poza granitami, marmurami i wapieniami występują takie kamienie jak sjenity (kośmin, przedborowa), piaskowce o zróżnicowanych barwach i strukturze (z rejonu Karpat, Sudetów i Gór Świętokrzyskich) oraz dolomity posiadające wspólne cechy z wapieniem.

Kamień dzięki różnorodności barw i możliwości obróbki mechanicznej jest bogactwem natury, pozwalającym osiągnąć nieograniczone rodzaje faktur, np. powierzchni lśniącej, matowej czy nawet surowej, wywołując u ludzi podziw i zachwyt.

Kominki
Kominki

 

Wystawa Nagrobków Art-Zych ------------ Kąty Węgierskie ul. Akacjowa 3

Wystawa nagrobków Art-Zych ----------- Warszawa ul. Ostródzka 21

Konserwacja kamienia-Renowacja nagrobków-Naprawa nagrobków